Küçükçekmece Petek Temizleme +90 539 831 69 22

Kullanım senesine göre değişiklik göstererek kullanılan suyun niteliklerine, sıcaklığı ve oksijene bağlı olarak, kapalı devre ısıtma sistemleri içerisinde kireç, kışır, tortu , balçık ve çamurlaşma olur. Özellikle çamurlaşma yerden ısıtma sistemlerinde daha sık karşılaşılmaktadır. Ortaya çıkan bu maddeler, ısıtma sistemlerinde, ısınma sorunlarına, iyi ısınamama gibi sorunlarına yol açarlar . Oluşumların ısıtma sisteminde meydana getirdiği olumsuzluklar;  Isı sirkülasyonunun tam olarak yapamamasından kaynaklanan ısı sorunları meydana gelmektedir.Su Kaçağı Tespit Merkezi Firmamızın petek temizleme bölümü  bu tür sorunlara teknolojik çözüm sunmaktadır .

1. Peteklerde ısının her yere aynı verimle dağılamaması, özellikle peteklerin alt kısmında oluşan tortular nedeni ile alt tarafların ısınmaması ve bazı radyatörlerin hiç ısınmaması gibi sorunlar gözlemlenmiştir. 
2.Yerden ısıtma sistemlerinde çamurlaşma ve tortulaşma nedeni ile, tıkalı boruların geçtiği alanlarda ısınmama sorunları.
3.Tesisat ve peteklerde oluşan kirliliğin kombiye taşınması sonucunda, pompa ve eşanjör sorunlarının yaşanması .
4.Kireç ve tıkanma nedeni ile eşanjörün istenilen sıcak suyu üretememesi.
5.Kir ve tortu nedeni ile, kombinin 2-3 dakika zarfında yüksek dereceye ulaşıp kendini kapatması sonucu sirkülasyonun yapılamaması.
6.Sistemin çürümesi, yerden ısıtma borularında çatlakların oluşması.

Yerden Isıtma Tesisatı Temizliği ve Bakımı

Yerden ısıtma sistemleri her yıl kış aylarına gelmeden önce temizlik işlemi yapılmalıdır. Yerden ısıtma sistemindeki borularda tortulaşma meydana geldiği için bu tür sistemlerde borularda ısı alışverişini ve suyun akışını zorlaştıracak derecede kireçlenme ve çamurlar oluşur. Bu tür sistemlerin temizlenmesini özel makineler ve kimyasallar ile gerçekleştiriyoruz.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Nitelikli bir temizlik işlemi yaklaşık 1,5 -2 saat sürer. Bu süre içerisinde yapılan işlemler öncelikle tesisatın içerisi su ile yıkanır. Bu yıkama işlemi makine öncülüğü ile yapılmaktadır. Yıkamanın ardından bu çamurlaşma ve tortuların tesisat borularının içinden tamamen atmak için kimyasal ve makine kullanılır.

Yerden ısıtma sistemlerindeki aşırı çamurlaşmayı mobil sistem temizleme makinemiz ile temizliyoruz. Her odaya ayrı ayrı giden boruları tek tek temizliyoruz. Temizlik işlemini makine ile yaptığımız için boruların içerisinde çamur tabakasından iz kalmamaktadır. Bu işlemi ayrıca kimyasalla yaptırmak isteyen müşterilerimiz için özel kimyasal ile temizlik yapılabiliyor. Bu kimyasal borular içerisinde biriken kireç, su taşı vb.maddeleri yok eder. 

Zaman içerisinde petek tıkanır. Bu durum yeterli derecede ısınmamaya  yol açmaktadır . Yüksek ısı elde etmek için her sene radyatör bakımı  yapılmalıdır. Kombi den yüksek ve yeterli verimi alır yaklaşık % 30 yakıt tasarrufu sağlarsınız.

Petek Temizliği Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarım?

Belirtileri genellikle peteklerin alt kısımlarının soğuk olması özellikle son radyatörün yani kombiye en uzak olan peteğin den alt kısmını elle yoklayın üstüne bakın aynı sıcaklık seviyesi hakim değilse ısının dolaşım sağlamasını engelleyen sorunlar var demektir . Pek çok kişi bireysel olarak petek temizleme işlemi yapmaya çalışmaktadır ancak bireysel olarak tam anlamıyla bakım işlemi yapılamaz . Bazı bireysel tesisat bakım uygulamaları şöyledir , kimisi peteğin içindeki havayı alarak oradan çıkan kirli su ile temizlik olacağını sanır , kimisi tahliye vanasını açarak suyu tamamen boşaltarak temizleme işlemi yapılacağını sanır bunların hepsi yanlış bilinen uygulamalardır.

Doğru olan nitelikli bir kimyasalla peteklerin içindeki partikül  çamur ve çeşitli maddeleri temizlemek için kimyasal ayrıştırıcı kullanımı, radyatör temizleme işleminin  en önemli etkenidir. Devamında en az solüsyon kullanımı kadar önemli çünkü bir yanlış işlemde kombi arıza yapabilir, bozulabilir, basınç filtrelerini  tıkayabilirsiniz.

 0539 831 69 22(Avrupa)/0212 612 07 90(Anadolu)   numaramızdan iletişime geçebilirsiniz